Какво е ревматология и какви заболявания лекува?
Какво представлява ревматологията?
Ревматологията е подспециалност на вътрешната медицина, която се занимава със заболявания на опорно-двигателния апарат и с т.нар. системни заболявания. За разлика от ортопедичните, мускулно-скелетните болести, които са обект на ревматологията, са най-често с възпалителен (артрити) или метаболитен характер (кристални артропатии, остеопороза) и се лекуват консервативно, а не оперативно.
Кои са най-често срещаните ревматологични заболявания?
Ревматологията изучава и лекува:
Възпалителни ставни заболявания
ревматоиден артрит, псориатичен артрит, болест на Бехтерев, реактивни артрити, артрити след бактериални, вирусни, гъбични или паразитни инфекции.
Кристални артропатии
различни видове подагра и псевдоподагра.
Дегенеративни ставни заболявания
наследствена множествена артроза, коксартроза, гонартроза, спондилартроза и други артрози.
Заболявания на костта
от редките генетични заболявания като остеогенезис имперфекта до честата остеопороза.
Мекотъканни околоставни заболявания
много чести възпалителни заболявания на околоставия апарат-периартрити на раменната става, епикондилити, перитрохантерити и други.
Системни заболяваня на съединителната тъкан
редки, но изключително тежки заболявания, известни като колагенози. При тях е налице автоагресия на имунната система срещу собствените им тъкани и органи, поради което има множествени поражения на различните системи на тези болни – кожа, лигавици, очи, уши, мозък, нерви, всички вътрешни органи, лимфни възли и други. Тук влизат заболявания като лупус еритематодес, дерматомиозит, системна склеродермия и т.н. васкулити – болести на съдовата стена.
Кога да потърсим ревматолог?
Следва да потърсите консултация с ревматолог, ако:
-
имате силни ставни болки и/или подуване на стави, несвързани с травма;
-
имате посиняване, побеляване или почервеняване на пръстите при студ или емоционално напрежение;
-
имате едновременно разнообразни симптоми като неясни температури, косопад, сухота в очите и/или устата, неясни обриви;
-
имате симптоми (или промени в изследванията) от страна на различни органи, най-вече бял дроб, бъбреци или нервна система;
-
имате завишени стойности на скоростта на утаяване на еритроцитите (СУЕ) или С-реактивния протеин (CRP), които не са намерили обяснение при досегашни прегледи и изследвания;
-
имате установени завишени стойности на антинуклеарни антитела (ANA) в кръвта.
Ревматология – диагностика
Диагностиката в ревматологията е комплексна и се основава на данните от прегледа, резулатите от лабораторните изследвания, особено на имунологичните такива, данните от образните изследвания, особено мускулно-скелетната ехография, понякога ядрено-магнитния резонанс. За отбелязване е, че ключова е правилната интерпретация на резултатите и рядко отделният резултат, макар и извън нормата, е сам по себе си определящ. Често, поради интердисциплинарният характер на специалността, ревматологът може да стигне до диагноза от сферата на друга специалност – ортопедия, дерматология, нефрология, пулмология, а нерядко и онкология.